Košarkašice sa prvog mjesta na Evropsko prvenstvo

Piše: Ognjen 695 pregleda Dodaj komentar

Ženska košarkaška reprezentacija savladala je Ukrajinu 76:70 u posljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo i kao prva u grupi se plasirala na šampionat Starog kontinenta.

Znale su crvene dame da im samo pobjeda od najmanje pet poena razlike garantuje prvo mjesto u grupi. Prvi duel na Cetinju Ukrajinke su dobile sa 75:71.

Uspjele su da tokom uvodnog perioda steknu plus dva naše djevojke i tako uđu u drugu dionicu. Ukrajina je u tom dijelu igre bila bolja, naročito u defanzivi, jer je Crnoj Gori dozvolila da ubaci samo 12 poena. Epilog, prednost Ukrajine na poluvremenu 36:31. Igrom crvenih je u prvom dijelu dirigovala Iva Perovanović, dok se u nastavku razigrala i Jelena Dubljević.

Uspjele su naše da preokrenu rezultat i sa dva poena viška uđu u posljednju dionicu. Tada je prednost naše reprezentacije bila praktično konstantna, a nakon pogotka Jelene Dubljević dva i po minuta prije kraja izabranice Momira Milatovića stigle su do plus šest, 70:64.

Nije zatim u sljedeća dva minuta postignut nijedan poen, da bi nakon skoka u napadu Iva Perovanović bila faulirana i sa linije penala donijela osam poena prednosti, 72:64, na 25 sekundi prije kraja utakmice. Uslijedila je trojka Splitkovske, 13 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene. Dubljević je zatim nakon faula iskoristila oba bacanja, baš kao i Jagupova sa druge strene za 74:69. Poslije tajm auta Milatovića, šest sekundi je ostalo na raspolaganju našoj selekciji. Jelena Dubljević je faulirana i opet je bila sigurna sa penala za plus sedam.

Na kraju je napravljen prekršaj nad Jagupovom, koja je sa linije za slobodna bacanja pogodila jednom za 76:70.

Iva Perovanović ubacila je 25 poena i uhvatila devet lopti, dok je 23 koša dodala Jelena Dubljević. Mirčeva i Jagupova dale su po 20 poena sa druge strane.

Crna Gora je takmičenje u kvalifikacijama završila sa pet pobjeda i porazom od večerašnjeg rivala na Cetinju prije tri dana.

Evropsko prvenstvo održaće se sljedeće godine u Rumuniji i Mađarskoj.