Kad Budućnost melje, Vardar se ništa ne pita! – “Plave” sjutra za titulu prvaka Evrope!

Piše: Ognjen 803 pregleda Dodaj komentar

Budimpešta – Neviđeno, nestvarno, neočekivano, nezabilježeno…  Šta god od toga da se kaže, napiše, progovori…, ne može da opiše demostraciju sile koju su prikazale rukometašice Budućnosti – na Dan pobjede, kada Evropa i čitav svijet slave slom fašizma, kaznena ekspedicija iz Podgorice je slomila Vardar, slavila sa nevjerovatnih 27:17 i ušla u treće finale Luge šampiona.

Na putu ka drugoj tituli stoji joj Larvik, koji je u prvom meču dana takođe ubjedljivo savladao Dinamo (31:22). Ali, rival protiv koga je norveški prvak stigao do pobjede nije bio ni približno opasan, niti je prijetio tako otvoreno kao djevojke iz Skoplja.

Najbolja odbrana svijeta bila je u svom možda i najboljem izdanju ikada. Bedem ispred gola fenomenalne Klare Voltering je „ugušio“ igračice makedonskog šampiona, koje u pojedinim trenucima nisu znale ni kako da šutnu, a kamoli da postignu gol. Sve još impozantnije zvuči kada se čuje da su „plave“ prvi put isključene u 54. minutu, kada je već sve bilo uveliko gotovo….

Uvodni trenuci protekli su u ispitivanju snaga, kao da su u pitanju ekipe koje se prvi put sastaju. Voltering i Ina Susljina su odličnim odbranama jedine ispunjavale statističke kolone, a poslije tri minuta i 49 sekundi prvi put se zatresla mreža, kada je Majda Mehmedović pogodila iz kontre. Barbara Lazović-Varlec je domah izjednačila, a potom je fenomenalna odbrana Budućnosti, predvođena sjajnom Njemicom između stativa, kao anakonda još više počela da „davi“ rivala.

Andrea Penezić je bila potpuno nemoćna i razlika bi sigurno bila mnogo veća, da Kristina Neagu nije propustila dvije prilike sa igračicom više – pri rezultatu 3:1 je prvo zatresla prečku iz sedmerca, a onda prebrzo šutirala i pogodila iskusnu Ruskinju. Rumunka se iskupila kada je „pocijepala“ mrežu za 6:3, a onda i fenomenalno dva puta asistirala Radmili Petrović, koja je sa dva gola povisila na ogromnih plus pet (12:7) i natjerala Jana Pitlika da već u 25. minutu „ispuca“ drugi tajm-aut.

Penezićeva se vratila sa klupe i sa dvije „jeftine“ fore probila bedem „plavih“ za 12:9, ali je na odmoru ipak bilo plus pet, nakon četvrtog pogotka Neagu i petog Petrovićeve, koja je stopostotan učinak zadržala i nakon izvođenja penala. Perfektno poluvrijeme 27-godišnja Nikšićanka je zaokružila iznuđenim probijanjem, ali Podgoričanke za 18 sekundi nisu organizovale napad iz kojeg bi došle do rekordnih šest golova prednosti. Katarina Bulatović je morala da ode široko i šutne iz gotovo nemoguće situacije, što je bio lak plijen za Susljinu…

Vardar je u nastavku pet puta prilazio na minus četiri, a onda je lopta konačno stigla na crtu, gdje se do tada Dragana Cvijić fenomenalno borila i otvarala prostor saigračicama, ali nijednom nije mogla ni da šutne. Prvo je Mehmedovićeva utrčala sa krila na crtu i povisila na 20:14, potom i asisitirala Cvijićevoj za 21:14, da bi potom i Milena Knežević lucidno proigrala korpulentnu Srpkinju, koja je 11 i po minuta prije kraja zatresla mrežu za nedostižnih 22:14.

Navijači Budućnosti, predvođeni bivšim fudbalerom i jednim od osnivača „varvara“ Savom-Batom Barcem, počeli su da „komitama“ pjevaju „A sad adio“, ali to nije bio kraj.  Savršena mašina Dragana Adžića je nastavila da melje protivnice, tempo nije opao ni kada su na klupu otišle gotovo sve igračice iz startne postave, pa je Kristina Neagu „bombom“ šest minuta prije kraja prvi put donijela dvocifrenu prednost (26:16).

Veliko finale je zakazano za sjutra u 17 časova. Budućnost u obračun ekipa koje žele da se drugi put popnu na krov Starog kontinenta sa 14 pobjeda i remijem u Ligi šampiona, Larvik je imao perfektan skor. Prije tačno sedam dana je, međutim, izgubio od Vajpersa u prvom meču polufinala nacionalnog šampionata, što je dokaz da je ranjiv. A ova Budućnost? I laik vidi da nema nijednu slabu tačku…

Vardar – Budućnost 17:27 (9:14)

Budimpešta – „Laslo Pap arena“. Gledalaca: 3.000. Sudije: Jurinović i Mrvica (Hrvatska). Sedmerci: Vardar 3 (3), Budućnost 3 (2). Isključenja: Vardar 4, Budućnost 4 minuta.

Vardar: Lejno (tri odbrane), SUSLJINA (devet odbrana), RADIČEVIĆ 2, Gakidova, Nikolić, LAZOVIĆ-VARLEC 1, DEMBELE 1, Fernandes, Sokač 3 (3), ALTHAUS, Klikovac, PENEZIĆ 4, Černoivanjenka, Ihnjeva 2, Hmirova, LEKIĆ 4.

Budućnost: VOLTERING (13 odbrana), Rajčić, Žderić (jedna odbrana), PETROVIĆ 7 (3), NEAGU 7, Nikolić, Dalbi, BULATOVIĆ 1, Ramusović, CVIJIĆ 3, MEHMEDOVIĆ 3, Despotović 1, Pavićević, Bizdra 1, KNEŽEVIĆ 4, Lazović.