Još dva meča na EP: Vaterpolisti danas sa Mađarima

Piše: Vladan 767 pregleda Dodaj komentar

Dan nakon eliminacije od Hrvatske u četvrtfinalu Evropskog prvenstva crnogorski vaterpolisti su više pričali o onome što se dogodilo u utorak nego o mečevima koji slijede u Barseloni.

To je, uostalom, i razumljivo, jer “ajkule” znaju da su u derbiju protiv Hrvatske (izgubile rezultatom 9:7) propustile ogromnu šansu da uđu u borbu za medalju, nakon što su 25 minuta bile bolji protivnik od jednog od favorita za zlato na EP.

Realnost je, ipak, da Crna Gora treće takmičenje zaredom (nakon Olimpijskih igara 2016. i Svjetskog prvenstva prošle godine) neće osvojiti medalju, što joj se dogodilo i u periodu od 2009. do 2011. kada je spojila tri velika turnira bez odličja.

Realnost je i da Crna Gora nije u vrhu, ali da mu makar jeste blizu. Pokazale su to upravo “barakude” u derbiju u kojem su u samo tri i po minuta posljednje četvrtine uradile ono što je naš tim pokušavao na sve načine više od 20 minuta – da pobjegnu na tri gola razlike.

U tome je i suština – Crna Gora, kada u ovom sastavu igra najbolji vaterpolo, kao što je bio slučaj protiv Hrvatske, dolazi u situaciju da misli o trijumfu protiv favorita. A Hrvatska i Srbija, kao dvije najveće vaterpolo sile, kada su na top nivou, praktično imaju konkurenta samo jedna u drugoj. Eto to je razlika u ovom trenutku između naših vaterpolista i najboljih selekcija svijeta.

Svi se slažu da Crna Gora tako moćnog rivala odavno nije držala u šaci kao prije dva dana u glavnom gradu Katalonije.

Sve je bilo kako treba dok je odbrana vrhunski funkcionisala, tada je tim Vladimira Gojkovića imao i rezultat, ali kao po nekom nepisanom pravilu crnogorske reprezentacije – zakazao je napad!

On je “izbrisao” sve one odbrane Dejana Lazovića kada su “ajkule” imale igrača manje u vodi, a vjerovatno bi sve bilo drugačije samo da je Vladan Spaić u napadu s igračem više u drugoj četvrtini matirao Marka Bijačai donio velikih 5:2…

Taj isti napad je, na kraju krajeva, i najveći krivac što se Crna Gora uopšte sastala sa ekipom Ivice Tucaka u četvrtfinalu.

Protiv Španije se u meču za prvo mjesto u grupi (koje je u četvrtfinalu vodilo na Grčku) sve svelo na jedan ili dva napada s igračem više – da su pretvoreni u pogodak, ili da Crna Gora nije imala milosti prema Malti u drugom kolu kada je mogla da juri gol-razliku, sada bi se možda najavljivao polufinalni duel…

“Možemo da žalimo za propuštenim šansama. Izgubili smo od svjetskog šampiona, ali smo dali sve od sebe i bazen smo napustili uzdignute glave. Hrvatska je iskoristila naše trenutke nepažnje, a mislim da smo 25 minuta igrali vrhunski vaterpolo – i u napadu i u odbrani. Dominirali smo, ali to nije bilo dovoljno”, rekao je Spaić.

Crnu Goru čekaju još dva meča do kraja Evropskog prvenstva. Prvi je danas od 16.45 protiv Mađarske.

“Treba se psihički pripremiti poslije velike potrošnje u četvrtfinalu. Mađari su odličan tim, pokazali su to u Svjetskoj ligi, a ovdje ih je Srbija lako pobijedila. Sigurno će biti težak meč i ostaje nam da se borimo za peto mjesto, što nije mala stvar”, poručio je Spaić.

Dragan Drašković napominje da je Crna Gora ovog ljeta već dva puta bila bolja od Mađarske.

“Ostala su nam još dva meča i moramo da ih odigramo najbolje što možemo. Na redu je Mađarska, ekipa koja je do sada odigrala loš turnir. Dva puta smo ovog ljeta sastajali s njima i oba puta smo slavili. Nadam se da ćemo se izdići iz svega i slaviti“, istakao je Drašković.