Intervju: Branko Hajduković, predsjednik BSCG

Vladan
Piše: Vladan 1.9k pregleda Dodaj komentar

hajdukovicBiciklisti Crne Gore, među kojima je i biciklistički klub “Ciklomont” učestvovali su na velikom broju takmičenja u ovoj godini i bilježe jako dobre rezultate. O uspjesima klubova smo razgovarali sa Brankom Hajdukovićem, predsjednikom Biciklističkog saveza Crne Gore.

 

Ako su osvojene medalje, a jesu, najbolje mjerilo sportskih uspjeha, onda su biciklisti bjelopoljskog “Ciklomonta” napravili  veliki podvig na trkama iz prvog dijela kalendara Biciklističkog saveza Crne Gore za 2013. godinu.

 

Naime, bjelopoljski biciklisti su  na 12 trka  održanih  u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori osvojili nevjerovatnih 98 medalja i to 39 zlatna, 32 srebrna i  27 bronzana sportska  odlicja.

 

“Da, to je istina, od ovog broja, na medjunarodnim trkama, bjelopoljski biciklisti su osvojili 35  medalja od čega 12 zlatnih, 14 srebrenih i 9 bronzanih sportskih odličja. Ako ovome dodamo da su Bjelopoljci u ovom sportu imali predstavnike na Olimpijadi malih država u Luksemburgu i na Šampionatu Evrope za 2013. godinu u švajcarskom gradu Bernu i postigli solidan rezultat, istaknuti uspjeh još dobija na težini”, rekao je Hajduković.

 

“Ako cijenimo pojedinačne uspjehe najuspješniji je bio Demir Mulić koji je u kategorijama “Elite” i “Under 23″ osvojio 15 zlatnih, 5 srebrnih i  jednu  bronzanu medalju. A ako  ovome dodamo da je Demir Mulić  pobijedio na svim trkama održanim u Crnoj Gori i da je na svim tim nastupima bio najmlađi takmičar najbolja  potvrda su  kakav  potencijal ima Bijelo Polje  u  ovom sportu”, dodao je Hajduković.

 

– Takođe, primijetili smo da se Biciklisticki klub “Ciklomont” jako dobro pokazao i na organizacionom planu.

 

“U pravu ste.  “Ciklomont” je bio u Bijelom Polju uspješan organizator Međunarodne biciklističke trke “GRAND PRIX MONTENEGRO- STAZAMA KRALJA  NIKOLE”, zatim Državnog prvenstva za 2013. godinu  i  “SVETE BICIKLISTICKE TRKE” koja je kao biciklisticki maraton  XCM odrzana 3. avgusta 2013.”

 

– Recite nam nešto u biciklizmu u Crnoj Gori.                           

 

“Zna se da je Bijelo Polje  dugi niz godina biciklistički centar Crne Gore.  U ovoj Opštini imaju uređene 3 takmičarske biciklističke staze na kojim  su održavane međunarodne biciklističke trke. To su takmičarske staze  na Turjaku (Bjelasica) Obrovu i na Izletničkom mjestu “Kisjele vode”. Uz  to Opština Bijelo Polje ima uredjenu Mrežu lokalnih biciklističkih staza  ukupne dužine 200 kliometara sa postavljenom kompletnom putnom  signalizacijom. U Bijelom Polju  je sjedište Biciklističkog Saveza Crne  Gore, a u završnoj fazi je izgradnja Biciklističkog centra u Nedakusima, veoma   bitnog za razvoj “cikloturizma” kao razvojnog turističkog  projekta na sjeveru Crne Gore. Biciklistički klub “CICLOMONT” je učestvovao u realizaciji  svih ovih projekata”.

 

– Da li imate pomoć od nadležnih vlasti?        

 

“Nedavno je u Bijelom Polju održana Konferencija na temu razvoja bjelopoljskog sporta. U ekspozeu nadležnih- Biciklistički klub “CICLOMONT” – svrstan je  u III kategoriju iako je evidentno da je u poslednjih 5 godina najbolja i najuspješnija sportska organizacija Bijelog Polja. Bio je to stereotip odnosa odgovornih u Bijelom Polju prema biciklističkom sportu koji bi u ekološkoj i turističkoj Crnoj Gori trebao da ima posebno mjesto i ulogu.

U duhu ovakvog odnosa vrednovani su godišnje Programske aktivnosti Biciklističkog kluba “CICLOMONT” finansijskim izdvajanjima koje su iznosile manje od 1 procenta u odnosu na godišnja izdvajanja iz Budžeta Opštine usmjerena za razvoj bjelopoljskog sporta.

Rezultati  koje  postiže  Biciklistički klub ,,CICLOMONT,, preporuka su da nadležne institucije  Opštine Bijelo Polje trebaju ovom sportu da  daju mjesto koje zaslužuje i omoguće mu razvojnu šansu  koju po radu i rezultatima zaslužuje”.

 

– Šta je sa sa biciklizmom u drugim opštinama Crne Gore?      

 

“Kao Bijelo Polje i Nikšić je kvalitetan  biciklistički centar Crne Gore. U ovom gradu postoje dva kvalitetna kluba. “NIK BIKE” je prošle godine proglašen najboljim biciklističkim klubom Crne Gore koji je  i ove godine  postigao više vrijednih rezultata kako na domaćim , tako i na međunarodnim trkama. U organizaciji biciklističkih trka i manifestacija istice se BK “PERUN”  kome je za to u 2012. godini pripalo specijalno priznanje Biciklističkog saveza Crne Gore. Uz to “PERUN” je prošle godine u svojim redovima imao najboljeg biciklistu Zorana Vujovića koji je, poput Demira Mulića, u 2012. godini pobijedio na svim trkama održanim u Crnoj Gori. Kao u Nikšiću i u Baru su aktivna 2 biciklistička kluba: “DIF BIKE” i “MORNAR”. BK “Mornar” je osnovan krajem 2012. godine, a već ima kvalitetne i perspektivne kadete i mladje kadete.

 

– Kakav je odnos crnogorskih sportskih institucija prema biciklističkom sportu?

 

I pored činjenice sto je 2006. godine  Biciklistički savez Crne Gore bio jedan od rijetkih osnivača Crnogorskog olimpijskog komiteta, koji je u međuvremenu omasovljen, sve ove godine je najsiromašniji clan ove krovne sportske institucije Crne Gore. Izdvajanja za razvoj biciklizma su minimalna, manja od pola procenta u odnosu na ukupna izdvajanja za razvoj crnogorskog sporta.

Na drugoj strani ohrabruje moguća saradnja sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma Crne Gore koja je nosilac Projekta “HIKING&BIKING”. U Crnoj Gori   je indentifikovano  preko 6000 kilometara planinskih biciklističkih staza od kojih je uređeno 2000 km Nacionalnih biciklističkih staza sa  kompletno postavljenom putnom  signalizacijom. Donesen je i Zakon o planinskim stazama od kojih će one biciklističke biti u vlasništvu Biciklističkog saveza Crne Gore, a održavati ih, uz  novčanu nadoknadu,  crnogorski biciklistički klubovi. Vjeruje se kada u Crnoj Gori  zaživi “cikloturizam” da će  se standard u biciklistički sport znacajno popraviti.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BikeMagazin

Podijeli ovaj članak
Ostavi komentar