Hrvatska slavila u drami komšijskog derbija

Piše: Reprezentacija.me 755 pregleda Dodaj komentar

Crna Gora poražena je u trećem susretu grupe C Eurobasketa. Od naših momaka, bolji su bili reprezentativci Hrvatske poslije nevjerovatne posljednje četvrtine.

Iako je lako moglo da bude i drugačije, malo je nedostajalo “sokolima” da ovaj meč navuku na svoju vodenicu. Hrvatska je sjajnom prvom četvrtinom, ili možda očajnom igrom naših reprezentativaca u tom periodu, sebi obezbijedila prednost koju ekipa takvog kalibra nije ispuštala do samog kraja. Posljednja četvrtina je bila samo za one sa snažnim srcem, naši momci prišli su na svega poen zaostatka, ali dalje od toga se nije moglo. Konačan rezultat 76:72 za selekciju Ace Petrovića.

Očajan start naših reprezentativaca. Dozvoljeno je Hrvatima da otvore meč serijom od čak 15:0 zahvaljujući jeftino prodatim loptama u napadu i izuzetno lakim poenima na drugoj strani! Energija u defanzivi praktično da nije postojala. Trgli su se malo momci, iako ih šut gotovo uopšte nije služio, uspjeli su da razliku na kraju prve četvrtine dovedu na pristojan nivo. 18:25 za Hrvatsku, najviše zahvaljujući maestralnom Bogdanoviću koji je upisao 12 poena u uvodnom periodu.

Vođene su velike borbe u reketu foto: fiba.com

Dubljević je sa klupe unio potrebnu energiju. Pogodio je dvije trojke i par slobodnih bacanja za potpuni priključak Crne Gore. Očigledno je trebalo malo vremena našim momcima da uđu u ovaj susret. Tek u drugoj četvrtini gledali smo pravu Crnu Goru. Ipak, Dubljević je jedini bio na nivou koji može da parira hrvatskim momcima. Prva petorka naše selekcije imala je previše “praznog hoda” i dozvolila oponentu da snažno finišira poluvrijeme – 31:43 za Hrvate.

U drugom poluvremenu vidjeli smo konačno Vučevića i Rajsa. Tandem koji na papiru treba da nosi našu selekciju, kasno je počeo da igra danas. Upisali su po 6 poena u trećem periodu, međutim, Šarić je na drugoj strani odgovarao. Iako je prednost Hrvatske pred posljednji period bila dvocifrena, Crna Gora je dobila treću četvrtinu.

Ispostaviće se da je Hrvatima to bilo dovoljno da ovaj meč privedu kraju bez većih problema. Naša se selekcija približila na svega poen minusa fantastičnom serijom Rajsa, ali su komšije bile precizne kad god je bilo potrebno. Šarić je odgovorio pravim “clutch” poenima na drugoj strani. Nikola Ivanović imao je šut za izjednačenje na 20 sekundi do kraja, ali je obruč “ispljunuo” njegov šut.

Ono što je važno, partija koju su pružili naši momci daje nam za pravo da očekujemo pobjede u narednim mečevima koje bi trebale da nam obezbijede prolaz u narednu fazu takmičenja. Naredni meč igra se već sjutra protiv selekcije Češke.

Bojan Dubljević igrao je sjajno. Predvodio je naše momke kapitenski, sa dabl-dabl učinkom od 17 poena i 11 skokova. Uz njega, fantastično drugo poluvrijeme Tajrisa Rajsa umalo nas je dovelo do pobjede. Amerikanac je upisao čak 22 poena, 18 u drugom poluvremenu!

U redovima Hrvatske, maestralni Bogdanović upisao je 23 poena. Njihova druga NBA vedeta, Šarić, dodao je 13 poena.

Već sjutra, novi ispit za naše momke. Od 14 časova igraće se meč sa Češkom i eventualnom pobjedom, mogli bi izabranici Boše Tanjevića obezbijediti prolaz u drugu fazu Eurobasketa.