Finska nanijela košarkašima treći poraz u Volosu

Piše: Reprezentacija.me 791 pregleda Dodaj komentar

Juniorska reprezentacija poražena je u prvom meču razigravanja za plasman od 9. do 16. mjesta na Evropskom prvenstvu za igrače do 18 godina u grčkom Volosu – izabranici Boška Radovića u prvom kolu novoformirane grupe G, poraženi su od Finske 70:68 (25:15, 14:24, 10:16, 21:13). To je treći poraz naše reprezentacije na šampionatu u Volosu, nakon trijumfa protiv Njemačke i poraza od Letonije i Srbije u grupnoj fazi.

Nakon što je Filip Bakić donio šest poena prednosti (66:60), tri minuta u 42 sekunde prije kraja, činilo se da pobjeda ne može izmaći, ali je Finska bila bolja u neizvjesnoj završnici, u kojoj je Ognjen Čarapić pri rezultatu 68:69, šest sekundi prije kraja promašio šut za dva, nakon čega je Atu Kivimaki pogodio jedno bacanje za trijumf Finske. Prvi put na šampionatu nastupio je i kapiten Čarapić, koji zbog povrede nije mogao da pomogne saigračima u grupnoj fazi, ali se pauza osjetila u njegovoj igri, jer je pogodio samo pet od 16 šuteva iz igre.

Četiri igrača u našoj reprezentaciji imala su dvocifren učinak – Ognjen Čarapić i Filip Bakić postigli su po 17 poena, Todor Radonjić je upisao 12, a Miloš Popović 11. Radonjić je ostvario ”dabl-dabl” učinak jer jer imao i 10 skokova. Finsku su do pobjede predvodili Edon Maksuni sa 21 i Lauri Markanen sa 18 poena.

Finska je u tri navrata imala dva poena prednosti (2:0, 4:2, 6:4), a naša reprezentacija prvi put povela u 4. minutu, nakon što jePopović pogodio jedno bacanje – 7:6. Isti igrač pogodio je za izjednačenje u 6. minutu (9:9), ali je uslijedila serija od devet vezanih poena protivničke selekcije za vođstvo 18:9 u 8. minutu. Raitanen je predvodio svoj nacionalni tim i u posljednjem minutu prve četvrtine pogodio za 24:10 Nakon prvih deset minuta bilo je 25:15 nakon što je Bakić pogodio trojku u posljednjoj sekundi.

Odlično je naša reprezentacija otvorila drugu četvrtinu, pa je nakon Radonjića, Raut pogodio trojku i dvojku za ”minus 3” (25:22) u 12. minutu. Bio je to kraj serije od deset vezanih poena Crne Gore. Markanen je pogodio trojku za 30:24 u 13. minuut, ali je nakon četiri vezana poena Čarapića, Radonjić sa linije bacanja donio izjednačenje (30:30) u 15. minutu. Iako je Kaluđerović pogodio dvojku i dodatno bacanje za minimalno vođstvo (34:33) u 18. minutu, nakon prvog poluvremena rezultat je bio izjednačen – 39:39.

Bakić je na početku treće dionice pogodio dvije vezane trojke za šest poena prednosti (45:39) u 23. minutu. Nakon poena istog igrača, u 24. minutu je bilo 47:41, ali je Finska nakon serije 7:2 smanjila zaostatak na 49:48 u 27. minutu. U posljednjih deset minuta, naša reprezentacija je ušla sa šest poena viška (55:49) nakon što je Radonjić pogodio trojku u posljednjoj sekundi trećeg perioda.

Finska je na početku posljednjeg perioda postigla četiri vezana poena i prišla na 55:53, a na ”minus 1” bila je u 34. minutu (59:58). Nakon trojke Radonjića i poena Bakića, ”crveni” su tri minuta i 42 sekunde prije kraja poveli 66:60, ali im to nije bilo dovoljno da mirno privedu meč kraju. Finska je preokrenula (67:66), nakon čega je Čarapić pogodio dva bacanja za minimalnu prednost naše selekcije (68:67), 33 sekunde prije kraja.Maksuni je na drugoj strani oba puta bio precizan sa linije penala za vođstvo 69:68, a nakon tajm-autaRadovića, Čarapić je šest sekundi prije kraja promašio šut za preokret. Popović je napravio faul, a Kivimakipogodio jedno bacanje za trijumf Finske.