Crna Gora nakon produžetka pobijedila Bugarsku

Piše: Vladan 798 pregleda Dodaj komentar

Muška seniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo naredne godine – izabranici Luke Pavićevića u drugom kolu grupe B nakon produžetka savladali su selekciju Bugarske 70:64 (11:20, 21:13, 12:12, 16:15, 10:4).

Naša selekcija imala je priliku da dođe do pobjede i u regularnom toku, ali je Vladimir Dragičević promašio šut za pobjedu. Dragičević je, međutim, bio sjajan u dodatnih pet minuta i najzaslužniji za novi trijumf.

”Crveni” su tako napravili novi korak ka ostvarenju cilja i učešću na trećem uzastopnom šampionatu Starog kontinenta nakon što su na startu, takođe, nakon dodatnih pet minuta savladali Izrael u Nikoziji. U prvom meču drugog kola grupe B, Izrael je u gostima savladao Holadniju 66:57. Crna Gora u narednom kolu, u nedjelju (21 sat) dočekuje selekciju Holandije.

Vladimir Dragičević je bio najefikasnijii u našoj selekciji sa 20 poena i devet skokova,Nikola Ivanović je postigao 12, dok jeVladimir Golubović meč završio sa 10 poena i sedam uhvaćenih lopti.

U poraženoj selekciji najbolji je bio AleksandarVezenkov sa 14 poena i osam skokova, dok suPavel Marinov i Čavdar Kostov upisali po 11.

Bugarska je odlično otvorila duel i u 2. minutu vodila je 5:1, a u 4. minutu prednost je iznosila osam poena (11:3) nakon poena Varbanova.Popović je prekinuo seriju poena protivnika, ali je Bugarska trojkom Kostova stekla dvocifrenu prednost (16:6) u 7. minutu, a potom je uvećala na ”plus 12” (18:6) nakon poena Velikova iz konte. Selektor Pavićević je bio primoran da zatraži tajm-aut, nakon čega je naša reprezentacija zaigrala za nijansu bolje i nakon trojke Seada Šehovića i dva pogođena bacanja Radovića, smanjila zaostatak na sedam poena (18:11). Nakon prve dionice gosti su vodili 20:11.

Početak druge dionice pripao je SuaduŠehoviću i saigračima koji su napravili seriju 13:4 i došli do izjednačenja (24:24) nakon što je poentirao Dragičević. Rezultat je u još dva navrata bio izjednačen (26:26, 28:28), nakon čega je Bugarska ponovo povela 31:28. Bjelicaje u 18. minutu morao da napusti parket zbog povrede ramena, a naša reprezentacija je nakon toga preko Golubovića i Radovića prvi put došla do prednosti (32:31). Ispostavilo se da je to bilo i jedno vođstvo u prvom poluvremenu jer je protivnik ponovo preokrenuo i na odmor otišao sa minimalnom prednošću – 33:32.

Bugarska je bolje otvorila treću dionicu i stekla pet poena prednosti (37:32) u 22. minutu, a prednost je održavala do 25. minuta kada je bilo 42:40 nakon što je pogodio Golubović. Ivanović je pogodio za izjednačenje (42:42) u 26. minutu, a Ročesti je u 27. donio prednost našoj selekciji (44:43). Protivnik je ipak, u posljednjih deset minuta ušao sa minimalnom prednošću – 45:44.

Gosti su 34. minutu vodili 54:51, a naša reprezentacija je nakon trojke Radovića došla do izjednačenja – 56:56 u 35. minutu. Nakon poena Ročestija i Golubovića, ”crveni” su preokrenuli i poveli 60:58, dva minuta i 14 sekundi prije kraja. Uslijedila je dramatična završnica, u kojoj je naša reprezentacija imala 12 sekundi za posljednji napad – nakon faulaKostova nad Ivanovićem tri sekundeprije kraja, selektor Pavićević je zatražio tajm aut, aDragičević je promašio šut za pobjedu.

I u drugom meču u kvalifikacijama pobjednik je morao da bude odlučen nakon dodatnih pet minuta, u kojima je sjajan bio Dragičević koji je postigao osam poena, uključujući i posljednji sa zvukom sirene za novu pobjedu i novi korak ka jednom od prva dva mjesta u grupi. Bugarska je prijetila do sredine produžetka, ali ipak nije uspjela da priredi iznenađenje i dođe do prve pobjede u kvalfikacijama.

U prvom meču drugog kola grupe B, Izrael je u gostima savladao Holadniju 66:57. Crna Gorau narednom kolu, u nedjelju (21 sat) dočekuje selekciju Holandije.