Velika pobjeda protiv Izraela

Piše: Vladan 652 pregleda Dodaj komentar

Muška seniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore pobjedom je počela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo naredne godine – izabranici Luke Pavićevića  u prvom kolu grupe B u Nikoziji su savladali selekciju Izraela 100:97 (17:20, 22:20, 27:18, 20:28, 14:11) i napravili prvi korak ka ostvarenju cilja i trećem uzastopnom učešću na prvenstvu Starog kontinenta.

”Crveni” su do pobjede mogli i u regularnom toku, ali su u posljednjih minut i šest sekundi ispustili šest poena prednosti. Velika borba viđena je i u dodatnih pet minuta, ali je naša reprezentacija pokazala kvalitet i veliku želju i zasluženo došla do pobjede protiv najtežeg protivnika u grupi.

Pet igrača u našoj selekciji imalo je dvocifren učinak – Tejlor Ročesti je bio najefikasniji sa 17 poena, uz devet asistencija, Vladimir Dragičević je postigao 16,  uz šest uhvaćenih lopti, Sead Šehović 15 (šest skokova),  dok su Vladimir Golubović i Milko  Bjelica meč završili sa po 10.

U poraženoj selekciji najbolji je bio Omri Kaspisa 28 poena i 10 skokova.

Za našu reprezentaciju utakmicu su počeli Ročesti,  Suad Šehović,  Popović,  Dragičević i Bjelica.  ”Crveni” su nakon poena Bjelice u dva navrata imali minimalnu prednost (2:1, 4:3), ali je Izrael postigao šest vezanih poena i poveo 9:4 nakon što je pogodio Pnini. Pavićević je zatražio tajm-aut nakon kojeg su  Dragičević  i  Suad Šehović trojkom donijeli izjednačenje (9:9) u 4. minutu. Halperin je trojkom donio svom timu pet poena prednosti (16:11) u 7. minutu, ali je naša reprezentacija poslije poena Sead Šehovića sa linije bacanja i Radovića prišla na poen zaostatka (18:17). Nakon prve četvrine protivnik je vodio 20:17.

Početak druge četvrtine pripao je izabranicima Luke Pavićevića, koji su trojkom Radovića i poenima Golubovića došli do preokreta (22:20), a potom stekli pet poena prednosti nakon trojke Ivanovića – 27:22 u 13. minutu. U naredna četiri minuta, ”crveni” su međutim, postigli samo dva poena, pa je Izrael preokenuo (31:29) nakon što je pogodio Elijahu i natjerao selektora Pavićevića da zatraži tajm-aut. Nakon četiri vezana poena Golubovića, Crna Gora je došla do izjednačenja (35:35) u 19. minutu. Izrael je na poluvremenu imao minimalnu prednost 40:39.

U prva četiri minuta treće dionice igralo se poen za poen (45:35, 24. minut), nakon čega je Izrael postigao četiri vezana poena i poveo 49:45 u 25. minutu. Domaćin je održavao prednost do 27. minuta kada je vodio 53:51, ali je finiš tog perioda pripao našoj reprezentaciji – predvođeni Ročestijem, koji je postigao osam poena, Suad Šehović i saigrači stekli su osam poena prednosti (66:58) što je bila prednost sa kojom su ušli u posljednjih deset minuta.

Mihailović je na početku posljednjeg perioda pogodio jedno bacanje za ”plus devet” (67:58), koliko je bilo i u 32. minutu nakon poena Ivanovića (69:60). Suad Šehović i saigrači održavali su prednost do 38. minuta kada je Kaspi realizovao dva bacanja za izjednačenje – 78:78. Nakon trojke Seada Šehovića (81:78),Fišer je smanjio zaostatak domaćina na samo poen – 81:80. Fišer je nakon toga napravio nesportsku ličnu grešku nad Golubovićem koji je pogodio dva bacanja (83:80), a Mihailović je trojkom donio šest poena prednosti (86:80), minut i šest sekundi prije kraja. To, međutim, nije bilo dovoljno za pobjedu jer naš nacionalni tim do kraja meča nije postigao ni poen, dok je Izrael postigao šest vezanih (86:86), a nakon što Ročesti nije iskoristio posljednji napad, pobjednik je morao da bude odlučen u produžetku.

Velika borba viđena je i u dodatnih pet minuta,Mihailović je trojkom donio ”plus tri” (91:88) u 42. minutu, a nakon poena  Bjelice bilo je 95:90 u 43. minutu. Nakon zakucavanja Seada Šehovića i dva realizovana bacanja Ročestija, naša reprezentacija je povela 99:94, 16 sekundi prije kraja. Iako je Kaspi pogodio dvojku i dodatno bacanja i smanjio zaostatak na dva poena (99:97), 12 sekundi prije kraja, dileme oko pobjednika riješio je Sead Šehović koji je postavio konačan rezultat – 100:97, nakon što je realizovao jedno od dva bacanja.

Crna Gora naredni meč igra u srijedu protiv Bugarske u Sportskom centru ”Morača”.