Cilj je stvaranje generacije koja će učestvovati na Olimpijskim igrama

Vladan
Piše: Vladan 779 pregleda Dodaj komentar

Sve je počelo 2010. godine kada je Crna Gora kao samostalna država pvi put debitovala na velikom takmičenju.

Bilo je to Evropskom prvenstvo koje su zajedno organizovale Danska i Norveška. Od tada, pa do danas, rukometašice Crne Gore su uspjele da se izbore u učešće na 10 velikih takmičenja, a najveće, istorijske uspjehe ostvarile su 2012. godine kada su osvojile titulu prvaka Evrope u Beogradu, a zatim i srebro na Olimpijskim igrama u Londonu. Pored Crne Gore, činjenicom da su učestvovale na 10 uzastopnih velikih takmičenja mogu da se pohvale Njemačka, Norveška i Rusija.

Kako to obično biva u sportu, usponi su povezani sa padovima. Smjene generacija su neminovnost. Crna Gora je na Olimpijske igre optutovala sa željom da se bori za medalju, a vratila se kući posle prvog kruga takmičenja. Selektor Dragan Adžić je pondnio ostavku, čelnici Saveza pustili da se situacija malo smiri, svjesni da vrijeme liječi rane, ponovo razgovarali sa Adžićem, koji je pistao da nastavio sa radom. Crna Gora je učestvovala na Evropskom prvenstvu prošle godine, nije bila blizu medalje, ali je pokazala potencijal. Sada je u duelima sa Belorusijom stigla do Svjetskog prvenstva koje se u decembru ove godine igra u Njemačkoj.

Od evropskih selekcija, osim domaćina Njemačke, plasman na Svjetsko prvenstvo su izborili Norveška kao aktuelni šampion, Holandija, Francuska i Danska koje su bile u polufinalu prošlog Evropskog šampionata, a kroz kvalifikacije Crna Gora, Rumunija, Mađarska, Srbija, Španija, Švedska, Slovenija, Češka i Rusija.

Afriku će predstavljati Angola, Kamerun i Tunis. Aziju: Kina, Japan i Južna Koreja, a čekaju se još tri reprezentacije sa Panameričkog šampionata, koji se održava od 18. do 25. juna kao i odluka koja će zemlja dobiti jedinu raspoloživu specijalnu pozivnicu. Žrijeb je 27. juna u Hamburgu, koji će biti domaćin polufinala i mečeva za medalje. Šampionat će se održati od 1. do 17. decembra, a igraće se i u Lajpcigu, Magdeburgu, Bitighajmu, Oldenburgu i Triru.

Crnogorke su imale dosta problema sa Belorusijom. U Baru su slavile sa 33:26, na poluvremenu su imale minus od tri gola 15:12. Na putu ka Minsku, na aerodromu im nije dozvoljeno da uđu u Belorusiju sve do tri sata iza ponoći jer nije bilo vidljivog pečata na formuralu iz Saveza. Morala je da interveniše i Svjetska rukometna federacija. Na kraju, Bjelorusija je slavila 25:23, a Crna Gora plasman na planetarnu smotru.

Presrećan sam što smo uspjeli da izborimo plasman na Svjetsko prvenstvo. Imali smo mnogo problema, prije svega sa povredama. Majda Mehmedović, Milena Raičević, Đurđina Jauković su igrale preko granice bola da bi stigli do cilja. Pored toga Bobana Jaukovac nije ni bila sa nama u Belorusiji. Imamo mladu i talentovanu generaciju koja je svjesna šta znači učešće na Svjetskom šampionatu. Dale su sve od sebe, dobro se ponašale na terenu i van njega, a dobro se dorbim vraća”, rekao je selektor Dragan Adžić.

Sada slijedi mali odmor, a odmah zatim se rukometašice okreću klupskim obavezama. Nisu daleko ni reprezentativne, naprotiv. Naime, Crnu Goru u septembru očekuje početak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje se igra 2018. godine. Crna Gora je u grupi sa Italijom, Poljskom i Slovačkom, a dvije prvoplasirane selekcije idu na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta.

„Pozitivna energija je ono što me najviše raduje i hrabri. Djevojke koje vodim žele da budu spremne za Olimpijske igre u Tokiju. Znaju da se do uspjeha i pobjedničkog mentaliteta stiže pobjedama i učešćima na velikim takmičenjima. Iskustvo sa Evropskog šampionata će nam mnogo značiti na Svjetskom prvenstvu, a vjerujem da ćemo do Evropskog šampionata 2018. godine imati dovoljno snage, iskustva i kvaliteta da se umiješamo u borbu za medalju. S druge strane, ponavljam po ko zna koji put pimarni cilj je stvaranje generacije koja će učestvovati na Olimpijskim igrama”, naglasio je Adžić.

Smjenu generacija kada je riječ o reprezentaciji, sudeći po rezultatima, Dragan Adžić je odradio sasvim dobro. Sada ga uz reprezentaciju očekuje identičan posao u ekipi Budućnosti. Prošle sezone je Budućnost stigla do finalnog turnira gdje je zaustavljena u polufinalu od Đera. Nosioci igre su napustili Podgoricu. Ulogu lidera bi trebalo da preuzmu djevojke koje imaju potencijala ali ne i iskustva. Većina je pored Budućnosti zadužila i dres sa državnim grbom.

“Stvaranja igrača je lijep posao, što svaki trener voli. Međutim, problem je što je za taj posao i proces potrebno vrijeme, a ono iziskuje strpljenje navijača koje naravno najviše zanima rezultat”, rekao je Dragan Adžić.

Podijeli ovaj članak
Ostavi komentar