Borba za trofej u Kupu: Mornar i Budućnost oči u oči

Piše: Ognjen 622 pregleda Dodaj komentar

Svi ljubitelji košarke u državi su željno iščekivali novi sudar ljutih rivala i dočekali ga u finalu Kupa Crne Gore će večeras (19.00h, RTCG 2) igrati Mornar i Budućnost Voli. Očekivani finalisti su juče odradili Teodo (81:72) i Lovćen (79:49) u polufinalima i zakazali još jedan derbi pun uzbuđenja.

– Barani na američki pogon

Domaćin finalnog turnira je drugo uzastopno finale izborio zahvaljujući odličnim predstavama Amerikanaca Lamont Džouns je meč završio sa 19, a Antabija Voler sa 17 koševa. Prvo i jedino vođstvo Tivćani su imali na samom početku (2:0). Nakon toga četa Đorđija Pavićevića je preuzela konce igre u svoje ruke, nakon prvog dijela imala +7 (28:21), a nakon druge četvrtine velikih 47:36. Sredinom trećeg perioda ekipa iz lučkog grada je vodila 60:42, činilo se da će konačan rezultat biti ubjedljiv, ali se gosti nijesu predavali. Odgovorili su serijom 8:0, uzvratio je Mornar parcijalom 6:0 i vratio +16 pred ulazak u odlučujućih deset minuta. Član ABA lige je prednost održavao sve do samog finiša, Miroslav Damjanović i drugovi su samo u dva navrata smanjili na -9 (74:65 i 77:68), ali više nijesu mogli.

“Teodo je pokazao kvalitet i potvrdio dobre igre ove godine u domaćem šampionatu i Balkanskoj ligi, ali smo mi od početka kontrolisali utakmicu. Zadovoljni smo pobjedom, iako su oni prijetili u pojedinim trenucima meča”, rekao je Pavićević nakon plasmana u finale.

Još jedan derbi protiv Budućnosti?

“Očekujem lijepu predstavu i punu dvoranu. Takođe, nadam se da će ambijent biti sportski i sa jedne i sa druge strane. Budućnost mora biti favorit. Oni su se odrekli Markusa Vilijamsa i Borisa Savovića koji im mnogo znače, baš kao nama Čedomir Vitkovac, Džermejn Anderson i Kamerun Tejtum. Imaju želju da odbrane trofej”, ističe Pavićević. “Biće malih iznenađenja, ali to neće uticati na konačan rezultat. U odnosu na meč u ABA ligi, promjena je što će Džouns biti u sastavu i to može biti naša blaga prednost.”

– Lovćen kratko odolijevao

U prvom polufinalu nije bio dileme, iako je prvih 15 minuta igre proteklo u izjednačenoj igri. Borbena četa Miloša Pejića je nekako držala korak za “plavima”. Nakon prvih deset minuta semafor u “Topolici” je pokazivao 14:13 za ekipu Ilijasa Zurosa, u 13. minutu Cetinjani su čak imali i vođstvo (18:16), ali je to bilo sve. Suad Šehović i družina su zaigrali mnogo čvršće u odbrani, zatvorili sve prilaze košu, a u napadu je bilo mnogo lakih poena. Već do odlaska na veliki odmor prednost je bila dvocifrena i tada je bilo jasno da će se Podgoričani plasirati u 11. finale masovnijeg takmičenja od obnove nezavisnosti…

Do isteka treće četvrtine Budućnost je razliku zaokružila na 20 poena, a u posljednjoj uvećala do konačnih +7 (49:79).

Opravdali smo ulogu favorita. Lovćen je dobra ekipa, ali smo ušli u meč maksimalno ozbiljno”, rekao je Bojan Subotić nakon meča i okrenuo se finalu protiv ljutog rivala…

Biće to praznik košarke. Znamo sve o Mornaru. Dobro šutiraju, dobro trče, neće biti lako. Neće biti domaćinska atmosfera, moramo ući hladne glave u utakmicu. Sve zavisi od nas, ako budemo odigrali dobru odbranu pogotovo na njihovim Amerikancima trofej je naš”, poentirao je Subotić.

Šehović je bio najefikasniji sa 16 poena, Petar Popović je ubacio 11, a Nemanja Vranješ i Subotić po deset koševa.

Na drugoj strani, jedini dvocifreni su bili Vasilije Knežević sa 15 i Miloš Pajović.

U poraženoj ekipi istakao se Knežević sa 15 poena, a pratio ga je Pajović sa 10.