Mirko
Piše: Mirko 376 pregleda Dodaj komentar
Košarkaši Baskonije proslavljaju titulu ( Foto: ACB )

Duško Ivanović i Baskonija – dobitna kombinacija.

Klub iz Vitorije osvojio je četvrtu titulu prvaka Španije, a treći put je na klupi bio crnogorski trener.

Baskonija je u dramatičnom meču pobijedila Barselonu 69:67 i prvi put od 2010. postala šampion.

Sa Ivanovićem na klupi bila je najbolja i 2002. godine.

Sjajna utakmica, prava finalna, puna neizvjesnosti, dobrih poteza, ali i nervoze i grešaka, odlučena je u posljednjoj četvrtini, a koš za pobjedu Baskonija je postigla 3,2 sekunde prije kraja.

Nakon 30 minuta bilo je 51:51, iako se u jednom trenutku činilo da će presuditi nesporno veći kvalitet Barselone.

Barsa je serijom 17:2 krajem prve i početkom druge četvrtine, nakon ulaska razigranog pleja Tomasa Ertela, stekla devet poena prednosti (26:17) i do poluvremena kontrolisala rezultat (39:33).

Ekipa Duška Ivanovića je, međutim, reagovala poslije odmora, na krilima Luke Vildose, koji je ubacio dvije trojke, brzo stigla zaostatak i preokrenula.

Posljednji period je bio vrhunac uzbuđenja.

Baskonija se prva “odlijepila” (58:54), Met Džening je pronašao šut, ali je Ertel na drugoj strani bio motor Barse, igrač koji je u napadu radio sve što treba – i pogađao i razigravao.

Kako se približavao kraj bilo je sve više nervoze i promašaja, da bi Italijan Ahile Polonara neočekivano pogodio trojku za vođstvo Baskonije 67:64, dva minuta i 20 sekundi do kraja.

Barsa je finiš odigrala bez Nikole Mirotića, zbog pet faulova, a osim Ertela, Pešićev tim nije imao napadački raspoloženog igrača, u trenucima kada se lomio meč.

Ševon Šilds je 30 sekundi prije kraja, kod rezultata 67:65, promašio otvorenu trojku da obezbijedi titulu Baskoniji, da bi Pjer Oriola nakon ofanzivnog skoka, pogodio oba bacanja – 10,1 sekundu prije kraja za 67:67.

Ivanović je uzeo tajm-aut, Polonara upisao asistenciju karijere, a Vildosa položio – 69:67.

Barsa je imala tajm-aut i 3,2 sekunde za pokušaj da izbjegne poraz ili ostvari pobjedu – Higins je iz ugla pokušao za tri i promašio.

Vildosa je bio najbolji u timu Baskonije sa 17 poena, 14 je ubacio Toko Šengelija.

Ertel je za Barsu postigao 21, uz pet asistencija, 14 je upisao Kori Higins, a Nikola Mirotić, MVP lige, imao lošu noć – osam poena, uz šut za tri 0-5.