“Ajkule” pobijedile Italiju

Piše: Vladan 718 pregleda Dodaj komentar

vaterpolistiBila je to prava demonstracija sile svjetskog vicešampiona, duel u kojem se od prvog do posljednjeg minuta u vodi postavljalo samo jedno pitanje – kojom razlikom će Crna Gora pobijediti Italiju.

Na kraju, bilo je 11:8, i to je naizgled sasvim dovoljno, ali je utisak da su “ajkule” propustile idealnu priliku da razbiju velikog protivnika.

Ali, i ovih plus tri donose potpuni mir, jer je na kraju krajeva i ispunjen cilj koji je glasio da se Italijani savladaju sa makar dva razlike i da se u dobrom raspoloženju ide u Bari na utakmicu koja će biti presudna za plasman na finalni turnir.

Ovako, poslije prvog od dva derbija u grupi C bi se reklo da je tim Ranka Perovića na otprilike 60 odsto puta da izbori završnicu ako naravno ne dođe do senzacija u utakmicama protiv autsajdera kao što su Njemačka i Slovačka.

Italija je samo jednom vodila, i to u prvom napadu na utakmici (gol Pjetra  Filjolija iz peterca), ali se kasnije nije pitala puno, jer je odbrana “ajkula” odigrala na vrhunskom nivou i podsjećala je na defanzivu koja je prikazana u Barseloni na Svjetskom prvenstvu.

Prvu osjetnu prednost Crna Gora je imala na kraju prve četvrtine (3:1, zahvaljući dvostrukom strijelcu Darku Brguljanu te pogotku Vjekoslava Paskovića), tu razliku je održala i do poluvremena (6:4), da bi u trećem dijelu igre dodala gas i najavila da “azuri” mogu da potonu u kotorskom plivalištu.

U četiri navrata Crna Gora je imala četiri gola prednosti (8:4, 9:5, 10:6 i 11:7), u međuvremenu je imala priliku i da ode na plus pet, ali je valjda i umor učinio svoje, pa je dozvolila da u posljednjih dva i po minuta i primi dva jeftina gola (istina, s igračem manje).

Bitan detalj se dogodio tri minuta i 20 sekundi prije kraja druge četvrtine, ali on na sreću nije poremetio igru crnogorskih vaterpolista – Filip Klikovac je nakon isključenja upao u verbalnu raspravu sa sudijom, dobio je crveni karton, pa su “ajkule” do kraja meča u rotaciji imale igrača manje.

Ali, Antonio Petrović, povremeno i Aleksandar Ivović, uz standardnog Sašu Mišića, pomogli su na dva metra da se odsustvo Klikovca praktično i ne osjeti.

Selektor Italije Alesandro Kampanja je na startu meča pomalo i iznenadio svakog na bazenu, jer na golu nije bio Stefano Tempesti, već Marko del Lungo. Ni jedan ni drugi (Tempesti branio u drugom poluvremenu) nisu blistali, upisali su po tri odbrane.

Darko Brguljan je sa četiri gola predvodio Crnu Goru, tri pogotka je dao Ivović, a upisali su se i Draško Brguljan (dva puta), te po jednom Pasković i Mlađan Janović.

Naredni meč u Svjetskog ligi Crna Gora igra 14. januara naredne godine – rival će u Igalu biti Njemačka koja je večeras u Hamburgu savladala Slovačku sa 10:9.

U poluvremenu meča publika u Kotoru je imala priliku da pozdravi Marija Brguljana, sudiju koji se sinoć pred sugrađanima i zvanično penzionisao.

Crna Gora – Italija 11:8 (3:1, 3:3, 4:2, 1:2)

Kotor – Bazen “Nikša Bućin”. Gledalaca: 1.000. Sudije: Aleksandresku (Rumunija), Vogel (Mađarska). Igrač više: Crna Gora 12 (6), Italija 12(3). Peterci: Crna Gora 1 (1), Italija 2 (2).

Crna Gora: Lazović, Dr. Brguljan 2, Pasković 1, Petrović, Da. Brguljan 4, Drašković, M. Janović 1, Sekulić, Ivović 3, Mišić, Klikovac, Čučković, Šćepanović (12 odbrana).

Italija: Tempesti (tri odbrane), Valentino, Prešuti 1, Filjoli 1, Đorđeti 2, Đakopo 2, Nora, Di Fulvio, Veloto, Ajkard 1, Bjanko 1, Del Lungo (dvije odbrane).